Péče o saňové psy z mého osobního pohledu! Sepsala musherka Jana Henychová
Starost o saňové psy představuje celou řadu úskalí. Během let jsem na hodně věcí přišla sama pozorováním mých psů a mnoho dalších detailů jsem objevila díky informacím od jiných musherů. Někdy jen tak mezi řečí, a nebo ve zpracovaných textech. Dalším významným posunem pro mne a pro mé psy je přátelství s Ájou Dunovou, ženou se zlatýma rukama, která dokáže díky svým zkušenostem a dovednostem odhalit u psů jejich problémy s pohybovým aparátem a tyto problémy díky Dornově metodě, nebo celkové metodě osteodynamiky, i úspěšně odstranit. Díky Áje jsem se začala dívat na problémy mých psů jinýma očima, očima otevřenýma dokořán a snahou uvědomovat si souvislosti, které na psy působí v průběhu našeho tréninku.
V tréninkové sezóně 2016/17 naběhali moji psi cca 3000km s těžkou tréninkovou károu na suchu a se saněmi na sněhu. V tréninku bylo 22 psů, siberian husky.
Mým přáním je mít radost z toho co dělám a vidět před sebou šťastné psy, kteří běží s radostí!
Psovi zaručí radost z pohybu především:
1. Zdravé tlapky- správná péče o psí tlapky
2. Volba vhodného postroje
3. Správné zapřažení psů do spřežení
4. Vhodná výživa psů v zátěži
5. Pravidelný trénink
6. Regenerace, prohlubování důvěry psa ve Vás, že jeho problémy vyřešíte. Dornova metoda.
Psí smečka se svým terapeutem
Správně upravená tlapka
1. Péče o psí tlapky
První problém, s kterým se při tréninku potýkáme jsou tlapky a péče o ně. Od tlapek vychází vše ostatní a pokud pes nemá tlapky v pořádku, tak se problém postupně přenáší dál do celého těla. Vše stojí a padá na psích tlapkách!!!
Kontrola tlapek by se měla stát každodenní povinností, pokud chcete se psem trénovat na dlouhé vzdálenosti a nebo se věnovat rekreačnímu sportu. Kontrola a preventivní ošetření tlapek může rozhodnout o celé závodní sezoně saňového psa.
1.1. Podzimní trénink- běh na suchu
Během podzimního tréninku, je vhodné volit hlavně dobrý terén pro trénink, aby si psi tlapky neodřeli nebo neporanili o ostré kameny a nebo nesedřeli během příliš dlouhého běhu po asfaltu(nejhorší jsou dlouhé seběhy). Je důležité volit terény písčité, nebo travnaté. Je nutné si trasu plánovat a vědět do čeho jdeme! Tržná rána v bříšku tlapky znamená minimálně 10 dní rekonvalescence. Když to uspěcháte, tak ničemu nepomůžete!
Pokožka polštářků je silně zrohovatělá, ale poměrně pružná a silná až tři milimetry. Pružnost polštářků zajišťuje silná vrstva podkoží a škáry s vyživovacími žlázkami. Polštářky nesou váhu celého těla a zajišťují "odpružení" nárazů na podložku.
Prodřené tlapy po neřízeném běhu po asfaltě
Neupravená tlapka, přerostlé chlupy je dobré ostříhat
1.2. Běh na sněhu
Když psi začnou běhat na sněhu, vzniknou zcela nové podmínky. Příliš jemný sníh kolem nuly má tendenci lepit se na chlupy ve psí tlapce a vytvářet ledové hrudky a o ně se tlapka následně rozedírá. Tomuto problému se dá předcházet ostříháním chlupů v tlapce, ale pouze chlupů přečnívajících nad uzavřenou tlapkou, aby nepřesahovaly. Nikdy nestříhejte chlupy uvnitř tlapky!!! Při této příležitosti je dobré ostříhat psovi i drápy. Drápy se během podzimního tréninku udržovaly samy, ale na sněhu se nemají o co odírat a po měsíci na sněhu zjistíte, že drápy jsou podezdřele dlouhé. (Dlouhé drápy ničí botičky). Když chci zabránit lepení sněhu na tlapky, pak je dobré tlapu promastit čistou lékařskou vazelínou, nebo nějakým speciálním krémem na psí tlapy s obsahem některých léčebných látek. Záleží na Vás, co si vyberete. Tento namaštěný efekt, ale má smysl na nějakých 5km. Po 5km už je tlapa většinou bez mázi.
Při běhu psa sníh tlapkou projíždí a ve vnitřku ji odírá, to platí všeobecně. Hodně záleží na hrubosti sněhu. Pokud sníh je hrubý a ostrý, po čase se objeví í záděry kolem polštářků tlapky, otlaky kolem lůžek drápků a hlavně v tlapce podélné prasklinky, které se postupně zvětšují. U všech těchto poranění hrozí i zanícení. ¨
Dvě podélné trhliny v tlapě
Praskliny v tlapě vytvoří dvě temně černo-červené podélně otevřené tlamičky souměrně umístěné mezi polštářky. Pokud si prasklinek nevšimnete včas, tak pes začne po nějaké době kulhat. Toho si už musí všimnout každý a pak je potřeba začít problém řešit. Neřešený problém tlapek se následně přenáší do ramen a do celkové změny pohybu psa, který většinou přináší další problém.
V chytrých knihách se píše, že tlapa mladého zvířete se musí během ve sněhu zocelit a pokud první sezonu máte problémy s praskáním, tak příští rok by to mohlo být lepší, protože tlapa bude už pevnější. Co pomůže ale okamžitě, tak to je pravidelné mazání tlapek. Mastí na psí tlapy je velké množství, ale je složité se v nich orientovat a musíte zjistit, k čemu jsou určené a jestli opravdu fungují. Letos jsme mazali tlapy lékařskou vazelínou smíchanou s propolisem a výsledek byl skvělý. Propolis je přírodní antiseptikum a tak se tlapy zjemnily promazáním a případné trhlinky byly ošetřeny před zanízením. Do hlubokých ranek je pak dobré kápnout propolisovou tinkturu na dezinfekci a pak i trochu levandulového esnciálního oleje s přímo magickými účinky na zatahování otevřených ran.
Zanícená ranka
1.3. Psí botičky
Psí botička z Cordury 330Denier s elastickým suchým zipem od dogbooties.com
Co určitě tlapy ochrání, tak to jsou psí botičky. Problémy jsou ale i s botičkama. Nejprve musíte vybrat ty správné a musíte zvolit správnou velikost pro každého psa a pro tlapky přední a zadní. Botička nesmí tlapu omezovat, když je našlápnutá- celá otevřená. Když je bota malá, tak tlapa otéká. Většina výrobců vyrábí psí botičky ve velikostech: XS, S, M, L, XL, XXL. Velikostní řady od různých výrobců se můžou trochu lišit! U psů siberian husky používám velikosti S, M, L od firmy www.dogbooties.com . Feny kolem 15kg: 4ks S, psi kolem 20kg: 2ks M, 2ks S, psi kolem 30kg: 2ks L, 2ks M, psi nad 30kg: 4ks L. Přední tlapy jsou většinou o jednu velikost větší.
Záleží na tom, jak moc utáhnete suchý zip na botičce. Když ho utáhnete málo, tak botičku pes ztratí. Když utáhnete moc, tak může tlapa psa otéct. Musíte suchý zip botičky utáhnout tak akorát!
Při pohybu cirkulace krve funguje normálně, ale v klidu i drobné zatažení může způsobit problém v podobě otoku. (Z toho i vyplívá, že když se psy v průběhu tréninku odpočívám, tak jim boty musím sundat a pak nasadit opět nové a suché).
Pro běh ve sněhu se využívají převážně botičky ušité z materiálu Cordura 330 Denier s elastickým suchým zipem. Jedna bota vydrží takových 100km. Je pravda, že botičky černé vydrží déle než neonové barvy, ale neonové barvy jsou na sněhu mnohem veselejší !
Pokud se v botičce objeví sebemenší díra, tak se okamžitě musí vyhodit. To, že si někdo myslí, že botu otočí na druhou stranu a může běžet dál, tak to je naprostý nesmysl. Ta dírka vytvoří otvor, kudy do boty naleze sníh, ten sníh se v botě utemuje a pak zjistíte, že pes běží s botou plnou ledu a než aby psovi pomohla, tak mu tu nohu úplně zničí. I to, že botičku špatně uzavřete suchým zipem, tak se bota naplní sněhem a v lepším případě z nohy psa svojí vahou sklouzne a ztratíte ji, a nebo si toho musíte všimnout a botičku vyměnit. Veškeré nitě koukající z boty se časem obalují ledovými hroudami. Vše musí být naprosto čisté!
Botičky by se měly používat podle následujícího pravidla:
“Používej psí boty vždy, když jsou třeba a pouze, když jsou třeba!”
Nad tímto se musí každý zamyslet sám J. Tato poučka varuje před tím, aby jste nic nezanedbali a zároveň i odrazuje od používání botiček na všechny tréninky.
Nasazení botiček 14 psům před tréninkem mně osobně trvá cca 30minut. To jsou psi v klidu. Když vyjedeme, tak já už nemám pořádně šanci psům boty obléci. Když je náhodou neobuji, tak se zrovna něco stane a psi si nohy poškodí. To je velmi problematické, pokud se připravujeme celou sezónu na jeden konkrétní závod a dost na něm záleží. Pak je asi lepší neriskovat! Je to velký komfort, když zjistíte, že tlapky mají psi v pořádku a že děláte svoji práci pořádně!
Psí botička z Cordury 330Denier s elastickým suchým zipem od dogbooties.com
1.4. Pátý prst hrudní končetiny
Největší problém s botičkami nastává, pokud má pes na hrudních končetinách pátý prst. Když botičku na psí nohu upevníte suchým zipem, tak tento suchý zip většinou obepíná tento pátý prst. Nastává to, že tento prst přitlačíte k noze psa a dráp, který se s každým krokem psa pohybuje, dře o přilehlou kůži tak dlouho, až ji rozdrásá do krve. Další varianta, která nastane je ta, že botička sjede pod pátý prst a jak pes běží, tak suchý zip ze spodu naráží pod pátý prst a ten se o suchý zip tře. Postupem času je tento prst téměř amputován otěrem o hranu boty. Psi s takto poraněnýma nohama jsou chudáci, kteří nemají radost z pohybu. Zkoušela jsem letos podmazávat drápek pátého prstu vazelínou, aby se nezařezával pod botičkou psovi do nohy, ale moc velký efekt to nemělo. Ustříhnout drápek na pátém prstu bylo ještě větší neštěstí, protože ostré hrany po střihu působily ještě agresivněji. Pokus drápky podlepovat je zdlouhavý a málo, který lepící materiál na psí noze vydrží trénink 6 a více hodin. Úplně nejlepší je to, když pes pátý prst na předních nohách nemá!
Přední končetina s pátým prstem
Třecí plocha botičky a pátého prstu
Přední končetina bez pátého prstu
Podívejme se na tento pátý prst pozorněji!
Na hrudních končetinách je 5 prstů s drápky a polštářky. Z pěti prstů se dotýkají podložky jen čtyři. První prst vyrůstá výš než ostatní na vnitřní straně končetiny nad úrovní zápěstí, má málo vyvinutý polštářek, ale drápek roste rychleji než ostatní, protože nemá možnost se přirozeně obrušovat.
U saňových psů dochází k častému zraňování těchto prstů v terénu. Je vhodné z důvodů zranění nechat tyto prsty odstraňovat. Uprostřed tlapy je také velký středový záprstní polštářek, který navazuje na prsty a pes na něho nejvíce našlapuje. Nad ním ze zadní strany tlapky o něco výše je pak ještě jeden malý zápěstní polštářek.
Na pánevních končetinách se také dotýká podložky čtyři prsty s drápky a polštářky a další roste o něco výš. Je známý jako paspárek nebo vlčí drápek. Je většinou zakrnělý a pokud vyroste, je vhodné ho u pracovních plemen ve štěněcím věku odstranit.
Ze zkušeností vím, že je opravdu důležité tyto páté prsty u psů odstraňovat už ve štěněcím věku, kdy se jedná o drobný, téměř estetický zákrok realizovatelný lékařskými nůžkami během jedné minuty. U dospělých psů se jedná o operaci s narkózou a třemi stehy na každé noze a 2 týdny rekonvalescence. Tímto zákrokem psovi ušetříte hromadu bolesti z náhodných zranění o led a nebo utržení v hlubokém sněhu.
Páté prstíky po veterinárním zákroku ve štěněcím věku
1.5. Práce s tlapkami
Obouvání a kontrola tlapek potřebují speciální postoj. Dlouho jsem se snažila ke psu přistupovat čelem a pak se snažila podívat dolů na tlapky. Tento přístup je ale naprostý omyl. V této pozici totiž v tlapkách vůbec nic nevidíte a musíte je vytáčet pro psa do naprosto nepřirozené pozice. Daleko vhodnější je přístup chytit si psa obkročmo za jeho trup a svoji hlavu směřovat k ocasu psa a pak můžu zcela jednoduše dosáhnout na všechny čtyři končetiny a dobře si je z tohoto úhlu prohlédnout. Díky nekonečné polární noci jsem si uvědomila jaká to je výhoda dělat všechny tyto úkony s čelovou lampou, protože díky ní i lépe všechno vidím než za denního světla!
Zajištění psích botiček na celou sezónu je dost finančně náročné. Stále jsem neobjevila lepší kvalitu než od dogbooties.com, to jsou botičky z Aljašky a jedna vychází na cca 40Kč za 1 kus. Podle mých zkušeností potřebuji na jednu sezónu v přípravě na závod na 1000km se 14 psy cca 1000ks nových botiček.
Na trénink použiji botičky použité v loňské sezóně a na závod potřebuji cca 560 botiček nových.
Proč je péče o tlapky tak důležitá?
Saňoví psi se pohybují v náročném terénu a je nutné zajistit ochranu tlapek. Poraněné tlapky jsou bolestivé a to způsobuje změnu rytmu pohybu, neochotu k pohybu a kulhání, které zatěžuje klouby končetin i celou páteř.
Zdravé tlapky znamenají veselého psa!
Mým přáním je mít radost z toho co dělám a vidět před sebou šťastné psy, kteří běží s radostí!
Pokračování příště:
2. Volba vhodného postroje
3. Správné zapřažení psů do spřežení
4. Vhodná výživa psů v zátěži
5. Pravidelný trénink
6. Regenerace a preventivní ošetření dornovou metodou